Gyakran Ismételt Kérdések

A módszerről:

Carl Henry Delacato neurológus módszerén alapuló, Kulcsár Mihályné által továbbfejlesztett mozgásterápia elméleti alapja, hogy a mozgás fejlődése szoros kapcsolatban áll, oda-vissza ható folyamatként az idegrendszer érésével. A mozgás segítségével járatódnak be az idegpályák, fejlődnek az agyi rendszerek, és ez visszahat a mozgás fejlődésére is.

Ha a mozgásfejlődés eltér a genetikailag programozott rendjétől, a hozzá kapcsolódó idegrendszeri struktúrák nem a megfelelő módon alakulnak, a fejlődés zavart szenved. Az idegrendszer éretlensége, az agyi területek nem megfelelő működése tanulási (írás-, olvasási-, számolási) nehézséghez, figyelemzavarhoz, magatartászavarhoz vezethet.
Sok esetben a tünetek nem is nagyon látványosak még óvodás korban, "majd kinövi!" - mondják sokan, de sajnos ez nem így van. Minél ingatagabb az alap, annál biztosabb, hogy a tünetek súlyosbodni fognak, vagy másodlagos, pszichés problémák nehezíthetik még tovább.

A KMT (Kulcsár-féle) fejlesztés az idegrendszer fejlődése során keletkező hiányosságok, éretlenségek feltérképezése után, a hiányos területekre ható speciális mozgáselemek meghatározását és rendszeres gyakorlását jelenti.

Az egyéni illetve kiscsoportos formában alkalmazott komplex mozgásterápia segítségével megelőzhető, illetve lényegesen csökkenthető vagy felszámolható a tanulási nehézség.

Miben tud segíteni a KMT?

A módszer az idegrendszeri éretlenségekre, rendezettlenségekre hat. 
A módszer alkalmazható prevenciós jelleggel, amikor a tünetek, amiket az idegrendszer rendezettlensége okozhat, még nem mutatkoztak meg. Átalában nagycsoportos korban, iskola előtt.
Szívből ajánlom a felmérést és szükség esetén a KMT-fejlesztést a nagycsoportos óvodások részére, hogy ezáltal elkerülhessék az iskolában az estleges tanulási nehézségeket és azok másodlagos, pszichés tüneteinek (kudarc, önértékelési zavar, beilleszkedési zavar...) megjelenését! 

Illetve természetesen a módszer hatékony segítség lehet abban az esetben is, ha a nem kívánt tanulási és/vagy magatartásai problémák már megjelentek.
Számolási nehézségek esetén is rendelkezésre állok, a Kulcsár-féle kifejezetten erre a területre specializálódott de ugyanakkor komplex fejlesztőeljárással.

Milyen problémákat okozhat az alulszervezett idegrendszer?

Tanulási nehézségek:
- Olvasással, szövegértéssel kapcsolatos nehézség
- Írással kapcsolatos nehézségek
- Matematikai nehézségek

Érzékelés, észlelés, izomtónus zavarai:
 (látás, hallás, mozgás, tapintás)
- Térérzékelés zavara
- Egyensúlyzavar, tériszony
- Mozgásfejlődés elmaradása 
- Finommotorika elmaradása - pl. sikertelenség a rajzolásban, gyöngyfűzésben, legózásban.
- Bizonytalan dominanciák

Figyelem és koncentráció zavarai: 
- Nehezen köthető le a figyelme
- Könnyen elkalandozik
- Rövid ideig képes csak koncentrálni

Magatartászavar:
- Beilleszkedési nehézségek
- Szociális kapcsolatok nehézségei
- Szorongás
- Önbizalom hiánya

Szobatisztaság problémái
- becsurog, beszorul

Mitől komplex?

A módszer az idegrendszeri alapok újrastruktúrálasa során olyan területeket tesz hatékonyabban működővé, amelyek nem csupán egy-egy feladat sikeresebb végrehajtásában tudnak fejlődést okozni, hanem komplexen hatva, számos különböző területen mutatkozhatnak meg a kedvező változások. A változás megmutatkozhat:

Személyiségjegyekben: önállóbb, magabiztosabb

Pszichés funkciókban: kitartóbb, fegyelmezettebb, nőhet az önuralma és a koncentrációs képessége

Mozgásban: összerendezettebb, jobban koordinált, térben jobban lesz képes tájékozódni, eligazodni

Kognitív képességekben: könnyebben, gyorsabban tanulhat, sikeresebb lehet a tanulásban. Javulhat az írásképe, számolási készsége, olvasástechnikája, szövegértése.

Felmérés

A fejlesztést minden esetben megelőzi egy alapos, minden területre kiterjedő felmérés.
A KMT felmérés nem diagnosztikus felmérés. Azt a célt szolgálja, hogy meghatározza a fejlesztés irányát, hogy az leginkább a gyermek igényére szabva valósulhasson meg.
A felmérés kb. 2-3 órát vesz igénybe. Ezalatt a gyermek különböző játékos feladatokat végez, és szükség esetén pihen is, melyek során feltérképezhető a gyermek idegrendszeri érettsége, felfedezhetőek azok a területek, amelyek a KMT fejlesztéssel megsegíthetőek.

A felmérés alatt általában jó, ha a szülő is jelen van, megfigyelőként.

A mérés végén a szülővel egyeztetünk a tapasztalatokról, és sor kerül az első tornasor összeállítására, és betanítására is. A tornasor általában 10-15 perc alatt végigtornázható, játékos, gyermekközeli gyakorlatokból áll. 

Helyszíne ideális esetben a gyermek otthona. Itt felszabadultabb, oldottabb hangulatban végezheti a feladatokat, illetve a tornasor betanítása során is jobban tudunk alkalmazkodni a hely adottságaihoz. 

Milyen eszközökre van szükség a fejlesztéshez?

A mozgássorok elvégzése nem igényel speciális eszközöket.
Segítheti a fejlesztést egy kisméretű szobatrambulin, de nem feltétele a fejlődésnek!

Otthoni gyakorlás

A tornasor általában 10-15 perc alatt végigtornázható, játékos, gyermekközeli gyakorlatokból áll.

A feladatsort a gyermek az otthonában végzi szülői segítséggel, naponta, de legalább hetente 5 alkalommal.

A kívánt hatás elérése érdekében szükségszerű a rendszeresség!

A feladatok nem bonyolultak, a szülő segítséget kap abban, hogy hogyan támogassa gyermekét a gyakorlatok során.

Ha mégis kérdés merülne fel, keressen bátran! 

Kontroll

Kontrollra 4-6 hetente kerül sor. Ekkor a gyermekkel végigtornáztatjuk a tornasorát, amit a fejlődésének megfelelően pontosítunk, vagy továbblépünk a fejlesztésében egy következő lépcsőfokra.

Az otthoni feladatok esetleges nehézségeit átbeszéljük, igyekszünk megoldást találni, segítséget nyújtani.

Teljes folyamat

A teljes fejlesztés időtartama a gyermek egyedi fejlődési tempójától függ.
Általában 6 hónap és 2 év között változik.
De csupán kb. havi 1 találkozót igényel.

Fontos tisztában lenni azzal, hogy a fejlesztés során nem érdemes a dolgokat siettetni. A fejlesztés során új idegpályák alakulnak ki és erősödnek meg az agyban. A tartós változás érdekében kifejezetten szükségszerű a rendszeres ismétlés, gyakorlás. Ezért fontos az otthoni lehetőleg naponta, de legalabb het 5x elvégzett torna,  és ezert kerül sor csupán 4-6 hetente a kontrollokra.
Itt igazán érvényes a "lassan járj, tovább érsz" bölcsesség!

© 2023 KMT komplex fejlesztés, Kistarcsa
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el